Stilistler.com Forum
Mayıs 25, 2015, 02:03:42 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: TÜRKİYE NİN EN İYİ STİLİSTLERİ,MODELİSTLERİ,TASARIMCILARI,MODACILARI,TEKSTİL FİRMALARI BURADA. MSN-MAİL ADRESİMİZ       stilistler@hotmail.com  destek@stilistler.com  TeL: 0216 457 19 59
 
   Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kumaşlarla İlgili Merak Edilen Herşey  (Okunma Sayısı 4729 defa)
ölümcül
Ziyaretçi
« : Kasım 15, 2008, 06:27:32 ÖS »
Kumaş Tarihçe

Giyinmek insanın temel ihtiyaçlarındandır. İlk olarak kumaş üretimi keten ile başlanmıştır. Daha sonrasında yün kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları pamuklu kumaşlar yaygınlaşmıştır. Bu sayılanlara da ipek eklemekde yanlış olmayacaktır.

XVII. yüzyılda Fransa'da, sonra İngiltere'de merinos yünüyle imal edilen kumaşlar yayıldı. Pamuk ise başlangıçta Kuzey Amerika'da XVII. yüzyıldan beri ekiliyordu. Fakat diğerlerinin aksine ipek daha yavaş bir yayılım göstermiştir. Genel olarak lüks sembolüydü ipek. Başlıca olarak Lyon de ipek üretimine başlandı.


Kumaş Üretimi

Kumaş dokuma metodu ile üretilir. Dokumada genel prensip atkı ve örgülerin birbirinin içerisinden geçmesidir. bu alanda yapılmış en büyük yenilik
Leonardo da Vinci'nin icadı (1490), olan mekiğin kullanılmasıydı.bu metodda atkı iplikleri mekik içindeki bir çubuk üzerinde sarılıdır. Zincir belirli aralıklarda ipliklerin yerini değiştirip iplikleri birbirlerinden uzaklaştıklarında, dokumacı açılan kanala bir kenarından diğer kenarına mekiği geçirir. daha sonra iplikler tersi yönde birbirinden uzaklaşır. Dokumacı yeniden mekiği bir uçtan diğer kenara kadar geçirir. Bu işlem sürekli devam eder.

     

   
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2008, 06:27:54 ÖS Gönderen: S@L!H » Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Kasım 15, 2008, 06:37:13 ÖS »

Kumaş Çeşitleri

  Standart Pamuklu Kumaşlar
                                       
   Basma       Blucin, Kot       Branda Bezi       Çarşaflık       Damask       Diril       Diyagonal
   Etamin       Gabardin       

Gaz Bezi
      Gömleklik Kumaş       İki Yüzlü Masa Örtü       Kaput Bezi       Krep
   Mermer Şahı       Müslin       Opal       Organze       Otoman       Pamuklu Elbiselik       Pamuklu Jorjet
   Patiska       Pazen       

Pijamalık
      Poplin       Şantuk       Saten       Tülbent
   Vual       -       -       -       -       -       -

  Kamgarn Kumaşlar
                                       
   Alpaka       Astragan       Dubldra       Filafil       Flanel Kamgarn       Fresko       Gabardin Kamgarn
   Kamagarn Saksoni       Kaşmir       

Krep Kamgarn
      Lastikotin       Panama       Salı       Serj
   Tartan       Tropikal Kumaşlar       -       -       -       -       -

  Strayhgarn Kumaşlar
                                       
   Battaniyeler       Bleyzer       Çuha       Flanel       Kase       Keçeler       Melton
   Saksoni       Sayak       

Sevyot
      Tuvid       -       -       -

  Viskondan yapılmış kumaşlar
                                       
   Gömleklik Viskon       Krep Viskon       Trenç Kotluk       Viskon Elbiselik       -       -       -


  Diğer Kumaşlar
                                       
   Akrilik       Atlas       Elestan       Embroderi       Fular       İpek Emprime       İpek Jorjet
   İpek Muslin       İpek Şantuk       

Jakarlı
      Koton       Likra       Mikrofiber       Naylon
   Opak       Pamuk       Polyamid       Polyester       Rayon Krep       Sarı       Saten İpek
   Sifon       Tafta       

Viskos
      -       -       -       -
    


Basma

çeşitli basit ve karmaşık desenlerin, baskı yoluyla, pamuklu bezayağı kumaşa uygulanmasıyla elde edilen desenli kumaşlara basma adı verilir. Bu amaçla, 20 numaradan (Ne) 36 numaraya kadar çeşitli iplikler kullanılmaktadır. Ayrıca, pamuk/polyester, pamuk/viskon karışımı ipliklerden yapılmış kumaşlar da baskı yoluyla renklendirilebilirler. Ancak bu kumaşlar daha çok emprime olarak tanınıırlar.

Baskı, beyazlatılmış kumaşa baskı ruloları, ya da baskı çerçeveleri yardımıyla, boyaların desene göre, üst üste uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Son zamanlarda transfer baskı tekniği de geliştirilmiş olmakla birlikte, bu pahalı bir yöntemdir.
Blucin, Kot, Denim

Kot, Türkçede İngilizce'deki Denim kelimesinin karşılığı olarak kullanılır. Sözlük anlamı: "Giysi yapılan bir tür mavi, kaba pamuklu kumaş, blucin" dir.[1].

Kot sözcüğünün Türkçe'ye yerleşmesinin asıl nedeni bu ismin Türkiye'de blucini (özgün dil, ing.: bluejeans) üreten ilk kişinin soyadından geliyor olmasıdır. Türkiyedeki ilk kot üretimini yapan, Muhteşem Kot, 1940 yılında Fransa'ya yaptığı bir gezide blucinle karşılaşır. Sağlamlığına ve dikim tarzına hayran kalan Muhteşem Kot, bu kumaşı Türkiye'de üretmeye karar verir.

Türkiye'ye döndüğünde bu kumaşı üretmeyi başarır ve 1960 yılına gelindiğinde günde 200 adet üretimi yakalamıştır. Bu kumaş o dönemde özellikle köylüler ve işçiler tarafından çok tutulur. 1960 yılında KOT adını markalaştırırlar.

Ancak 80'li yıllar yani özal dönemine gelindiğinde serbest piyasa ekonomisiyle kapılar açılır ve yabancı markaların yerli piyasaya girmesiyle o günlere kadar birinci sırada olan Kot marka blucin artık 2. sınıf olmuştur. Böylece satışları düşen firma 1992 yılında üretimi durdurur ve fabrikayı kiraya verir.[2]

*Blucin kelimesi
İngilizce Bluejeans kelimesinin Türkçe'ye geçmiş halidir. Dilimize yerleşmiş olsa da kot kelimesine göre daha az kullanılmaktadır. İngilizce'de ise bu tür pantolonlarda ilk dönemlerde yaygın kullanılan bir renk olan mavinin İngilizcesi blue ile kot malzemesinden üretilen pantolonlara verilen genel ad olan jeans kelimesinin birleştirilmesiyle oluşmuştur.


Branda Bezi

çadır bezi de denilen bu kalın pamuklu kumaş, tente, çadır, yelken ve kayış yapımında kullanılan sağlam ve ağır gramajlı bir kumaştır. Genellikle bezayağı örgüde, çok katlı kalın numara ipliklerden dokunur. çözgüde genellikle 6 kat 14 - 20 Ne iplik kullanılır.
Çarşaflık

Bezayağı ve 2/2 dimi örgüde, çarşaf ve nevresim yapmak için dokunan kumaşlardır. 2/2 dimi örgülü çarşaflıklar daha kalın iplikler, örneğin 12 -14 Ne çözgü, 10-12 Ne atkı ipliği kullanılarak dokunurlar. Bez-ayağı çarşaflıklarda ise, 18 -24 Ne çözgü, 16 . 20 Ne atkı ipliği kullanılır. Bu tür çarşaflıklarda uygulanan çözgü sıklıkları cm.'de 18 - 30, atkı sıklıkları cm.'de 18 - 24 arasında

çarşaflıklar daha kalın, örneğin 8 Ne atkı ipliği kullanılarak, 2/2 dimi örgüde dokundukları gibi, bezayağı örgüde aynı kalınlıkta atkı ile dokunduktan sonra yüzeyi havlandırılarak, pazen görünümünde de dokunurlar.   

Damask

Jakarlı motiflerin 5'li atkı ve çözgü sateni ile geliştirildiği pamuklu beyaz kumaşlara verilen addır.

Diril

çözgü hâkim dimi (2/1, 3/1, 4/1) veya 5'li saten örgülerde, dimi çizgilerinin çözgü bükümünün ters yönünde yer aldığı dik dimi görünüşlü kumaşlardır. Yazlık ve tropikal elbiselik olarak kullanılırlar. 3/1 dimi örgülü haki dm tipik bir örnektir. Kullanılan iplik numaraları çeşitli olmakla birlikte oldukça kalındır.

Diyagonal

Kalın numara iplikten yapılmış 2/2 dimi örgülü bir pamuklu kumaş türüdür.

     Etamin

Elek bezi olarak da bilinen bu kumaş ince ve seyrek dokuludur.


Gabardin

Genellikle 2/1 dimi örgüde dokunan, çözgünün baskın olduğu ve dik dimi etkisi gösteren bir pamuklu kumaştır. Pantolonluk ve trençkot olarak 40/2 - 48/2 Ne çözgü, 20/1 - 24/1 veya 40/2 - 48/2 Ne atkı ipliği kullanılarak elde edilir. Kaliteli bir gabardin kumaşta 75/2 Nm kamgarn çözgü, 60/2 veya 80/2 Ne pamuk atkı, cm.'de 40 çözgü, 35 atkı sıklıklarda ve 2/2 dimi örgüde dokunur. Pamuk atkı çile boyalı ipliktir ve kumaşa top boyama uygulanır. İnce bir kaliteli pamuklu gabardinde ise, atkı ve çözgüde 80/2 Ne iplik, cm.'de 64 çözgü, 30 atkı sıklıklarında kullanılır. Kalın gabardinlerde 30/2 iplikler de kullanılmaktadır.


Gaz Bezi

Etamin örgüsünde daha seyrek olarak dokunan bir kumaştır.


Gömleklik

Gömleklik, bezayağı örgüde dokunan çözgüsü iyi haşıllanmış ham beze verilen addır. Bu kumaşın standart teknik özellikleri şöyledir: En 90 cm., çözgü 32 Ne, cm.'de 30 sıklıkta, atkı 40 Ne, cm.'de 30 sıklıkta. Daha kaliteli bezayağı gömleklikler 36 Ne çözgü ve atkıdan cm.'de 30 çözgü, 38 atkı sıklıklarında dokunur. Diğer yandan, daha kalın ipliklerden dokunan türler de vardır, örneğin 28/2 Ne atkı ve çözgüden cm.‘de 18 çözgü; 16 atkı sıklığında, 165 gr./m2 ağırlıkta ekose gömleklikler de yapılmaktadır.

Gömlekliklerin ince ipliklerden bezayağı örgüde dokunan türlerinin hemen hemen hepsi yanlış olarak poplin terimiyle belirtilmektedir. Diğer yandan, dimi ve sepet örgülerde dokunan gömleklikler, saten bölümler ya da ekstra iplikler kullanarak dokunan yollu desenli fantezi gömleklikler ve renkli ipliklerle dokunan çizgili ve ekose gömleklikler de bulunmaktadır.


İki Yüzlü Masa örtüsü

İki yüzlü çift katlı bezayağı yapısında, motifli, kalın bir kumaştır.

Kaput Bezi

Amerikan bezi olarak da tanımlanan bu kumaş, bezayağı örgüde, karde iplikten dokunan ve kasar beyazlatma işlemi uygulanmayan bir kumaştır. Genellikle 12/1 - 16/1 Ne İngiliz Pamuklu Numarası iplikten cm.'de 15-20 sıklıkta dokunur.

Krep

Pamuklu krep kumaşlar, yüksek bükümlü ipliklerden krep örgülerde dokunan hafif gramajlı kumaşlardır. Krep görünümü, bezayağı örgüyle, ters yönde yüksek büküm verilmiş atkı ve çözgü iplikleri kullanarak ve kumaşı yüksek oranda çektirerek elde edilir. çekme sırasında iplikler büküm yönünde kıvrılarak düzensiz bir yüzey görünümü oluştururlar. Krep kumaşlar genellikle top boyanırlar, ancak baskı da yapılabilir.

Mermerşahi

Tülbende benzeyen, ancak daha sık dokunmuş, beyazlatılmış ve yumuşak tuşeli bir kumaştır. Genellikle 30/1 Ne iplikten 23 -25 çözgü/cm., 16 -18 atkı/cm. sıklıklarda ve yaklaşık 80 -85 gr./m' ağırlıkta dokunur.

Müslin

Bezayağı örgülü, yumuşak, ince ve seyrek dokunmuş bir pamuklu kumaştır. Bezayağı yapıya sıkıştırılmış bölümler yerleştirilerek yapılan yollu türleri ile ekstra iplikler kullanarak yapılan figürlü türleri de vardır.

Opal

Bezayağı örgüde, 30/1 40/1 Ne çözgü ve 24/1 40/1 Ne atkı kullanılarak dokunan bir pamuklu kumaş türüdür.

Organze

Müslin sınıfına giren ince, hafif gramajlı, seyrek dokunup diri bir apre verilmiş, yarı şeffaf bir pamuklu kumaştır. Elbiselik, işlemelik ve aksesuarlık olarak kullanılır. İyi kalite bir organzede 80 Ne çözgü, 100 Ne atkı, cm.'de 32 sıklıkta kullanılır.

Otoman

Otoman genellikle ince çözgü ve kalın atkı iplikleriyle çözgü pikesi örgüde dokunan beyaz kumaşlara verilen addır.
   
Pamuklu Elbiseler

Bu grup pamuklu kumaşlar, kamgarn kumaşların taklidi olarak dokunan ucuz kumaşlardır. Yazlık elbiselikler ve özellikle pantolonluk kumaş olarak düz ya da desenli dokunurlar. Daha çok bezayağı, dimi ve panama gibi örgüler uygulanır. Kullanılan ipliklerin iyi kalite pamuktan yapılması ve çözgünün düşük bükümlü iki katlı iplik olması gerekmektedir.

Pamuklu Jorjet

İpekli jorjet taklidi, çok yüksek bükümlü atkı ve çözgü ipliklerinden bezayağı örgüde dokunmuş, ince bir pamuklu kumaştır. İyi bir pamuklu jorjet 70/2 Ne iplikten cm.'de 20 çözgü, 18 atkı sıklıkta dokunup % 25 oranında çektirilir. Daha düşük kaliteli ucuz türleri de dokunmaktadır. Bu kumaşlara baskı da yapılabilir.

Patiska

Hasse adıyla da bilinen bu kumaş, bezayağı örgülü, beyazlatılmış, hafif gramajlı, iç çamaşırlarında ve işleme yapmak için kullanılan bir pamuklu kumaştır. Uygulanan apre türüne göre yumuşak ya da diri tutumlu olabilir. çok ince işlemelik patiskalarda 60-80 Ne atkı, cm.'de 84-140 sıklıkta, 56-66 Ne çözgü, cm.'de 80-100 sıklıkta kullanılabilir. Günlük kulanım için dokunan patiskalarda ise, 20-30 Ne çözgü ve atkıdan cm.'de 20-36 sıklıklarda dokunan yapılar uygulanmaktadır.

Pazen

Hasse adıyla da bilinen bu kumaş, bezayağı örgülü, beyazlatılmış, hafif gramajlı, iç çamaşırlarında ve işleme yapmak için kullanılan bir pamuklu kumaştır. Uygulanan apre türüne göre yumuşak ya da diri tutumlu olabilir. çok ince işlemelik patiskalarda 60-80 Ne atkı, cm.'de 84-140 sıklıkta, 56-66 Ne çözgü, cm.'de 80-100 sıklıkta kullanılabilir. Günlük kulanım için dokunan patiskalarda ise, 20-30 Ne çözgü ve atkıdan cm.'de 20-36 sıklıklarda dokunan yapılar uygulanmaktadır.

Pijamalik

Pijamalık, gömleklik kumaş özelliklerinde fakat yollu desenlerde dokunan kumaşlara verilen genel addır. Zeminde bezayağı örgü, yollu bölümlerde saten ya da dimi örgülerin bileşimi olarak düzenlenirler.

Poplin

İnce çözgü ve kalın atkı kullanarak bezayağı örgüde dokunan kumaşlara poplin denilmektedir. Eskiden ipek iplik kullanarak dokunan poplin kumaş, şimdi merserize edilmiş ince numara penye pamuk ipliğinden yapılmaktadır. çözgüde genellikle 30/1 Ne, atkıda 20/1 - 30/1 Ne iplik kullanılır. Daha ince poplinlerse, 60/2 - 80/2 Ne çözgü, 60/2 - 30/1 Ne atkı kullanarak dokunurlar. Aşağıda tipik iki örnek verilmektedir.

Şantuk

İpekli şantuk taklidi, bezayağı örgüde, nopeli ya da inceli kalınlı bölümleri olan düzgünsüz pamuk atkı ipliği kullanarak dokunan bir kumaştır.

Saten

Pamuklu saten, 5'li atkı sateni örgüde dokunan parlak ve yumuşak yüzeyli bir kumaştır. çeşitli kalitelerde beyazlatılmış, merserize edilmiş, siyaha boyanmış ya da desen basılmış olarak üretilir. 20/1 - 36/1 veya 30/2 - 48/2 Ne çözgü, 12/1 - 20/1 veya 30/2 Ne atkı ipliği kullanılabilir.


Tülbent

Seyrek dokunmuş hafif gramajlı ve yumuşak bir kumaştır. örtü olarak kullanılabildiği gibi, ambalaj amacıyla ve haşılla sertleştirilmiş olarak, astarlık olarak da kullanılmaktadır. 30 - 36 Ne iplikten cm.'de 8- 17 sıklıklarda dokunur.

Vual

İnce numara, gaze edilmiş, yüksek bükümlü penye iplikten seyrek olarak dokunmuş bir pamuklu kumaş tipidir. 50/2 Ne iplikten cm.'de 14 sıklıklarda, ya da 100/2 Ne iplikten cm.'de 22 sıklıklarda dokunur. Yollu, figürlü ve baskı desenli türleri vardır.[color]
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2008, 06:38:21 ÖS Gönderen: S@L!H » Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 15, 2008, 06:44:30 ÖS »   


Kumaş Tasarımı ve Analizi
NOT= Jakarlı kumaşların analizinde örgü analizi ile desenin ( motif ) çıkarılması işlemi ayrı ayrı yapılacaktır. Çünkü çok kez desen raporu oldukça büyüktür. Örgü analizi gözle yapılan incelemelerde değişik örgü birimli bölgelerin ayrı ayrı analizi yapılarak gerçekleştirilmelidir.

Desen çıkarılması için ise birkaç yöntem bulunmaktadır.

1.yöntem = kumaş üzerine şeffaf bir kağıt koyarak deseni izleyerek bir kalemle bu motifi bir kağıda aktarmaktır. Kullanılan kağıt ince pelür kağıdı, aydınger yada yağlı kağıt olabilir.

2.yöntem = Deseni kalem yerine bir toplu iğne kullanarak desenin çevre çizgileri üzerinde kumaşa batırmak süretiyle kağıt üzerinde belirlemektir. Geometrik desenlerde ise cetvel ile yapıla çak ölçmelerle desen kolayca çıkarılabilir.

Jakarlı kumaş imalatında mutlaka ön bilgiye ihtiyaç vardır.

1. jakarın kapasitesi bilinmeli

2. Standart iplik numaraları

3. Malyonların alt harnıçdaki cm deki sıklığı

4. Tezgahtaki mal yon dizimi nasıldır.

Yeni bir jakarlı kumaş yapmak için neler yapmak gerekir?

1. Dokunacak kumaşın en uzunluğunu bilmek gerekir.

2. Tek en yada çift en olup olmayacağına karar verilmeli

3. Cm'deki atkı ve çözgü sıklıkları

4. Tarak numarası

5. Tarak dişinden geçen tel sayısı

6. Platin sayısı < iğnelerin ve özelliklerinin bilinmesi gerekir. >

7. Her platine kaç malyon ipi bağlanacak

8. Malyon doldurma tahtası kaç rapor olacak

9. Dokunacak olan kumaşın toplam çözgü tel sayısı ne olacak

10. Tarak eni ne olacak

11. Dokumadan çekme yüzdesi ne olacak

12. Malyon dizimi < düz, simetrik > nasıl olacak

Bir Jakarlı Kumaşın Analizinde İşlemler Nasıl Yapılır

1. Kumaşın örgüsü çıkarılır.< zemin,malyon >

2. Desen raporunun boyutları < atkı,çözgü >

3. Kumaş eninin durumları < ham kumaş eni,atkı büzülmesi,tarak eni >

4. Çözgünün uzunluğu > mamul uzunluk,çözgü çekmesi,istenilen uzunluk >

5. İplik sıklıkları > çözgü sıklığı,atkı sıklığı,rapor tel adedi >

6. Harnıç sıklığı >çözgü sıklığı >

7. Çözgünün taharı

8. Malyon sayısı < çözgü tel sayısı >

9. Atkı tel sayısı < motifin atkı yüksekliği,jakarın karton sayısı >

10. Desen kartonunun delinmesi

11. Platin ve malyon kapasitesi < çözgü sayısı ile karton sayısı atkı ile ilgilidir.>

Jakarlı kumaş nedir?

Çok büyük desenli,hatta poster büyüklüğünde görüntüleri elde etmek için yapılan işlemlere jakar desenciliği denir. Örgü bilgileri,renk bilgileri oluşturarak değişik motifler elde edilir.

Jakarlı kumaşların kullanım alanları = Döşemelik perdelik goblen kumaşlar örtülük kravatlık etiket battaniye bant dokuma havlular kadifeler halılar.

Jakarlı Kumaşlar İki Esasa göre Dokunurlar.

1. Sabit örgülere dokunan jakarlı kumaşlar < goblen tekniği >

2. Renk tesirli jakarlı kumaşlar < örgülere dayanmayan, havlu kadife halı gurubu >

NOT= Bütün ön bilgiler toplanıp yorumlandıktan sonra desenin ana fikri oluşturulur. Bu bilgilerin ışığında desen yapımına geçilir. Desen yapma işlemi iki aşamada incelenir. Birincisi hazırlık aşaması, ikincisi yapın aşamasıdır.

Hazırlık aşaması

1. Motif seçilir ve üzerinde çalışılır.

2. Motifin boyutları belirlenir.

3. Uygun desen kağıdı seçilir.

1- Seçilen motif üzerinde yapılan çalışma; desenin öncelikle belirlenmiş bir motifi vardır. Bu motifin kumaşın üzerinde nasıl çıkacağını tasarlamak esas desen haline dönüştürülmesi için üzerinde düzeltmeler yapılır ve istenilen şekle getirilir.

2- Motifin boyutlarının tespit edilmesi; Mamul kumaş eninde desenimiz kaç rapor görünecekse çeşitli verilerin ışığı altında rapor boyutları tespit edilir. Çözgü ve atkı büyüklükleri yazılır. Motif boyutlarını kumaş üzerinde sağlamlık en büyük sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Motif boyutlarını etkileyen unsunlar şunlardır.

a. Malyonların alt harnıçtaki sıklığı

b. Cm çözgü sıklığı

c. Cm atkı sıklığı

1. Desen kağıdının seçilmesi

Kumaştaki rapor boyutlarına çözgü ve atkı sıklıklarına uygun desen kağıdı seçilir.

Yapım Aşaması

1-Desen için hazırlanan motif kumaştaki istenilen boyutlara uygun hale getirmek üzere önce patron

kağıdına büyütülür. İnsan yeteneği bu çalışmalarda çok önemlidir

2-Patron kağıdına çizilen motif desen kağıdına aktarılır. Bu işlem için karbon kağıdı kullanılır.

3-Desen kağıdına çizilen motiflerin çizgileri desen kağıdının kare yollarına uydurulur. Tamamen isteğe bağlı olarak hareket edilir.

4-Desen kağıdı üzerindeki motifi renklendirme çalışmalarına geçilir. Bu işlem tamamen kişinin isteğine ve yeteneğine bağlıdır.

5-Desen kağıdına belirlenen renk (chor) için çözgü renk raporları yazılır.

6-Eğer desen goblen tekniği gibi basit örgülere dayanan kumaşlar için hazırlanmışsa her renk bölgesi için hazırlanmışsa her renk bölgesi için örgüsü belirtilmek üzere yapılan desenin hemen yanına renk bölgelerinin hangi örgüyle dokunacağı belirlenerek örgünün bir raporu yazılır. Gerekirse örgüler desen kağıdına aktarılır.

Yapılan desenle tezgaha nasıl uygulanır?

1-Desen(motif)makine için programlanır.(Desen kartonu hazırlanır.)

2-Hazırlanan desen kartonu jakara takılır.

3-Gerekli değişiklikler saptanarak yapılır.
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 15, 2008, 06:46:42 ÖS »

Kumaş Marifetleri
                                       
   Adıyaman Üzerliği       Aplike Filtre       El İşlemeli Bindallı       El Yapımı Çanta       Elektrik Düğmeleri       Etamin Üzerine Çal.       Hırtı Pırtı Kolye
   Rengarenk Saatler       Yün Büken Kadinlar       

Güzel Kokulu Kese
      Renkli Yastık Kılıfı       Şekilli Oyuncak       Mozaik Ayna       Yumurta Üşümesin
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 15, 2008, 06:47:42 ÖS »

Bu ürün Adıyaman'da ve Türkiye'de bütün evlerde kullanılan bir nazarlık çeşididir.Tamamen doğal hammadde kullanılarak yapılmaktadır.Özellikle yeni yapılan evlere ev görme hediyesi olarak alınır.Üzerinde renkli parça kumaşlar,renkli nazar boncukları,pul,boncuk ve üzerlik tohumu kullanılarak süslemeler olan tamamen el yapımı bir üründür.Boyutları : Her tür boyutta tasarlanabilir.Standart boyutu ise 45 x 25 cm'dir.

     
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2008, 06:49:16 ÖS Gönderen: S@L!H » Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 15, 2008, 06:48:54 ÖS »

Aplike Filtre & Sargı

Çeşitli ipek kumaşlar üzerine motifler kumaşa çizilip, çizilen yerlere saten kumaşlar yerleştirilerek kenarları ipek ipliklerle çitilme tekniği ile işlenip artan kısımları, kesilerek motif ortaya çıkarılıyor. Kullanım yerleri: Oda takımları, şömenler, masa örtüleri, gecelikler, sabahlıklar.
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2008, 06:49:33 ÖS Gönderen: S@L!H » Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 15, 2008, 06:50:40 ÖS »


El İşlemeli Bindallı


Kadife kumaştan yapılmıştır. Lacivert, kırmızı, mor, bordo ve koyu yeşil renktedir. Sarı ve beyaz sim ipliklerle işlenmiştir. Ön kısımları boydan boya açık olup, yakaları "V" şeklindedir. Üzerindeki işletmeler Türkmen motiflerini yansıtmaktadır. Kadın ve kızların el emeği ile hazırlanmaktadır.

     
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 15, 2008, 06:52:13 ÖS »

El Yapımı Çanta

Kutnu kumaş kullanılarak ve renkli pul ve boncuklarla bezenmiş bayanların günlük kıyafetlerine veya yerel kıyafetlerinde kullanılabilecekleri çanta çeşididir. 25 x 25 cm boyutlarında olup istenilen desende ve boyutlarda hazırlanabilir.
    
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2008, 07:06:55 ÖS Gönderen: S@L!H » Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 15, 2008, 06:53:22 ÖS »

Elektrik Düğmeleri ŞenlensinElektrik düğmelerinizi sıkıcı buluyorsanız, güzel kumaşlar yapıştırarak onları daha şık hale getirebilirsiniz.Bakın örnekleri burada.
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 15, 2008, 06:56:17 ÖS »


Hırtı Pırtı Kolye

Deri bir ipe kumaş parçalarını dizerek kolye yapmışlar. Bence bileklik de olabilir. Aralara boncuklar serpiştirip, yine parça kumaşları top şeklinde kullanarak yapılmış bir versiyonu da burada .
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 15, 2008, 06:57:32 ÖS »


Rengarenk Saatler


Saatinizden bıktınız değişiklik mi arıyorsunuz size bu sıralarda da moda olan bir öneri bu site bu ve benzeri fikirlerle dolu aslen çok kolay kumaştan bir şerit dikip eski saatimizi değerlendirmiş oluyoruz. Daha da kolayı hazır bir fularımız ya da mendilimizle de uygulayabiliriz.

     
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 15, 2008, 06:59:04 ÖS »

Yün Büken KadınlarAyşe kadın ile Fatma kadın ekonomilerine katkıda bulunmak için yün büküyorlar.Kendi koyunlarının yününü zaman buldukça bükerek halı ve kilim ihtiyaçlarını karşılıyorlar,bu üründe yöremiz kadınlarının yün bükmesi temsil edilmiştir.Boyutları 10-15 cm yüksekliğinde.El dokuma,kök boyama ve ipek kumaşlar kullanılarak tamamen el yapımı ürünlerdir.Aynı zamanda ayakta durabilir oturabilir,istediğiniz hareketi verebilecek niteliktedir.Ürünün üzerindeki kıyafetler yöre kadınlarımızın iş gününde giymiş oldukları kıyafetlerdir.
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 15, 2008, 07:00:14 ÖS »   


Güzel Kokulu Çekmece İçleri İçin Beşik Kılıflı KeselerBebeğinizin çamaşır çekmecelerinin güzel kokması için bu dekoratif beşik kılıflı lavanta keseleri bence diş buğdayında ya da ilk bebek ziyaretine gelen misafirlerinize kumaşın yanına bebeğinizin baş harflerini işleyerek hediye olarak da verebilirsiniz.

Gerekli malzemeler: iğne, iplik, makas, kurutulmuş lavanta taneleri, 36 cm kurdele, pamuk topları, iç kese için 20x18cm koton kumaş, 36 cm uzunluk 7,5cm genişlikte dantelli bordür kurdelesi

1) İç yastığını dikeceğiniz koton kumaşın ortasına pamuklarınızı 9x7.5cm yapacak şekilde dizin ve üzerine yeterli miktarda lavanta tanelerini serpiştirin. Daha sonra şekildeki gibi kumaşı katlayarak bir dikdörtgen oluşturun.
2) Katladığınız yerden kumaşınızı dikin.
3) Bordür kurdelanızdan 23 cm lik bir parça kesin ve ikiye katlayın. Düz olan kenar kısmını büzerek beşiğin üst kısmını oluşturun. Kalan parça ile de lavanta kesenizi sarın ve parçaları birleştirin.
4) Pembe kurdelanızla bir fiyonk yerleştirin.

     
Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 15, 2008, 07:01:30 ÖS »


   


Renkli Yastık KılıflarıYatak odaları, Salon ve oturma odalarında yerlere atarak çocuğunuz için rahat oyun oynama köşeleri oluşturmak için bu renkli yastık kılıfları hem dekoratif hem de çok kullanışlı. Eğer sizin çocuğunuzda oturduğu yerlerde tüm yaratıcılığı ile çeşitli lekelerle imzasını bırakıyorsa bu bağcıklı kılıflar sık sık değiştirilmek için çok uygun. Dilerseniz yedek kılıflar yaparak renk çeşitliliğini de arttırabilirsiniz.

Gerekli malzemeler: iğne, iplik, makas, 2 parça 45x45cm renkli kumaş, yan üçgen çıkıntılar için 2 parça 16x45cm renkli kumaş ve bağcıklar için 12 parça 4,5x26cm kumaş.

1) Bağcık olarak kullanacağınız şeritleri ve yanlara süs olarak dikeceğiniz üçgen parçaları kesin.
2) Üçgen ve dikdörtgen 2 şer parçayı sırt sırta vererek tek bir kenarı hariç dikerek birbirine tutturun. Boşta kalan kenardan parçaları ters yüz edin.
3) Büyük parça kumaşlarınızdan birine ters den üçgen ve dikdörtgen parçalarınızı dikin. İkinci büyük parça kumaşınızı da sırt sırta ters den tek kenarı boşta kalacak şekilde dikerek birleştirin ve daha sonra yastık kılıfınızı ters yüz edin.
4) Artık yastığınıza kılıfını geçirip bağcıklarını bağlayabilir, çocuklarınızın test etmesi için oyun oynadıkları bir mekana bırakabilirsiniz.


        
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2008, 07:02:20 ÖS Gönderen: S@L!H » Logged
ölümcül
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 15, 2008, 07:03:02 ÖS »   


Şekilli Kumaş OyuncakBebeklerin motor gelişimine yardımcı geometrik şekilli, yumuşak bir oyuncak hazırlamak çok kolay. Renk seçimlerinde bebeklerin en çok dikkatini çeken kırmızı, beyaz, siyah gibi çizgilerle kontrast yaratacak renkler kullanmalı, sarı, mavi, yeşil gibi temel renklerle de süslemeli...

Gerekli malzemeler: Cetvel, Kalem, makas, iğne, iplik, kurdela, pamuklu kumaşlar, iki ahşap halka.

1) Üçgen, kare, yuvarlak gibi temel şekilleri istediğiniz ebatlarda önce çizip daha sonra şablonlarınız yardımıyla değişik materyal ve kumaşlarınızdan kesin. Not: Sallanacak 3 parçada aynı şekilde yapılacak.
2) Ana şekilleri desenli kumaşlardan ikişer adet (arka ve ön için) kesin. Daha önceden kestiğiniz şekilleri monte ederek süsleyin.
3) Her şeklin iki parçasını birbirine dikin ve ikiye katlanmış kurdela parçası ile birer halka yapın.
4) Ahşap halkalarınızdan geçireceğiniz şeridinizi iki ucundan dikdikden sonra hazırladığınız oyuncakları sallandırın. Artık oyuncağınızı çocuğunuzun oynaması için beşiğine asabilirsiniz.
Logged
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!